توافقهای رییس بانک مرکزی با همتای ایتالیایی

به گزارش چهارشنبه شب ايرنا از روابط عمومي بانک مرکزي، ولي الله سيف در اين ديدار با ارائه گزارشي از آخرين اقدامات صورت گرفته در بانک مرکزي و همچنين شبکه بانکي کشور در حوزه بسترسازي مناسب براي برقراري روابط کارگزاري بانکي و تطبيق کامل با استانداردهاي رايج نظارتي بين المللي از بانک مرکزي ايتاليا براي تحقق اين هدف دعوت کرد.


وي با اشاره به اينکه توافقات خوبي بين دولت هاي ايران و ايتاليا انجام شده است گفت: ايفاي نقش فعال توسط شبکه بانکي براي اجراي سريع توافقات اقتصادي لازم است.
در اين ديدار رييس کل بانک مرکزي ايتاليا ضمن استقبال از مواضع مطرح شده، از آمادگي مقامات و مديران اجرايي بانک مرکزي ايتاليا براي همکاري هاي وسيع خبر داد.
وي اعلام کرد: موضع حمايتي خود از تعامل با شبکه بانکي ايران را به اطلاع مديران بانک هاي تجاري ايتاليا خواهد رساند.
روساي کل بانک هاي مرکزي ايران و ايتاليا همچنين نسبت به ، «ارائه خدمات آموزشي و فني در حوزه هاي نظارتي و کنترلي به بانک مرکزي ايران» ، «حمايت از فعاليت مجدد شعبه بانک سپه مستقر در رم»، «تسريع در روند بررسي تقاضاهاي بانک هاي ايراني براي افتتاح دفاتر نمايندگي و يا شعبه در ايتاليا» و «ارائه خدمات بانکي به بانک مرکزي در حوزه هاي خزانه داري ارزي و مديريت ذخاير ارزي» توافق کردند.
** گسترش روابط بانکي ايران با مديو بانک
رييس کل بانک مرکزي همچنين ضمن ديدار با مديران مديو بانکا که يکي از بزرگترين بانک هاي جهان با برخورداري از شبکه وسيع بين المللي است در خصوص «مساعدت بانک مرکزي ايران در اعطاي مجوز به آن بانک براي تاسيس شعبه و همچنين سرمايه گذاري در ايران» ، «ارائه خدمات متنوع بانکي از سوي مديو بانک به شبکه بانکي ايران» و « استفاده از ظرفيت شبکه بين المللي مديو بانک به ويژه در آسياي جنوب شرقي و اروپا براي ايجاد روابط کارگزاري با بانک هاي ايران» مذاکره کرد.
در ديدار رييس کل بانک مرکزي با مدير عامل بانک يوباي ايتاليا نيز موضوعات «حل وفصل اقلام باز دارايي هاي بانک مرکزي در دفاتر يوباي(UBAE) و انجام اقدامات لازم براي تسويه آنها» و «از سرگيري روابط بانکي پس از تعيين تکليف پرونده مالي مطروحه از سوي بانک يوباي» مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
**افتتاح نمايندگي بيمه ساچه در ايران
در ديدار مقامات بانکي ايران با مسئولان موسسه بيمه صادراتي ساچه توافقاتي از جمله «از سرگيري خدمات بيمه اي پوششي ساچه در حوزه اجراي پروژه هاي مورد نظر در ايران»، «افزايش سقف اعتباري موسسة ساچه تا بيش از سطح 6 ميليارد يورو» و « افتتاح دفتر نمايندگي ساچه در ايران به منظور توسعة خدمات مالي و بيمه اي به متقاضيان کشور» به دست آمد.
همچنين طرفين در خاتمه موافقت نامه تسويه اقساط معوق فاينانس را امضا و مقرر کردند موسسه ساچه همه تلاش هاي خود را براي مذاکره با مقامات ذيربط در اروپا به منظور افزايش رتبه ايران به کار گيرد.
در ديدار سيف با مديرعامل انجمن بانکداران اروپا نيز لزوم حمايت هاي بيشتر از موضوع «توسعه و برقراري روابط کارگزاري بانکي بين شبکه هاي بانکي ايران و ايتاليا »مطرح شد و متقابلاً مدير عامل انجمن بانکداران اروپا از اين موضوع به صورت ويژه استقبال و حمايت کرد.
در پايان جلسه بيانيه مشترکي از سوي بانک مرکزي ايران و انجمن هاي بانکداران ايتاليا که حاکي از علاقه بانک هاي ايتاليايي براي کار با ايران و حمايت اين انجمن از حضور فعال شبکه بانکي ايران در عرصه اقتصادي و تجاري ايتالياست منتشر شد.
به گزارش ايرنا، پيش از اين تفاهمنامه همکاري بانک پارسيان با بيمه ساچه ايتاليا نيز منعقد شده بود که بر اساس آن همکاري در رابطه با ايجاد خطوط اعتباريکوتاه مدت توسط شرکت ب?مه دولتي ساچه ا?تال?ا و بانک پارسيان برقرار شده بود.
اين تفاهمنامه خارج از ضمانتنامه وزارت امور اقتصادي و دارايي ايران و صرفاً با بانک هاي پارسيان، سامان و پاسارگاد از ميان ساير بانک هاي ايراني و به صورت جداگانه امضا شده بود.

نوشتن دیدگاه

از ارسال نظرات نامربوط خودداری فرمتیید


برای تماس با مدیریت سایت فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید