تولید پلی اتیلن در بزرگترین واحد صنعتی غرب کشور آغاز شد

همزمان با اتصال مجتمع پتروشیمی مهاباد به خط لوله اتیلن غرب کشور و دریافت خوراک از این خط لوله، تولید پلی اتیلن در بزرگترین واحد صنعتی آذربایجان غربی و غرب کشور آغاز شد.

 مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد در گفت و گو با ایرنا گفت: تولید در واحد پلی اتیلن به تدریج همزمان با افزوده شدن دریافت خوراک در این مجتمع افزایش خواهد یافت.

محسن مجیدی اظهار کرد: مجتمع پتروشیمی مهاباد هم اکنون در هر ساعت ۱۵ تن اتیلن با فشار ۳۲ بار از خط لوله اتیلن غرب دریافت می کند که پیش بینی می شود با توجه به وارد مدار شدن کامل پتروشیمی کاویان و نیز راه اندازی کامل ایستگاه های تقویت فشار، این میزان به مرز دریافت ۴۰ تن خوراک در هر ساعت افزایش پیدا کند.
وی گفت: برای احداث این مجتمع عظیم ۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که شامل ۲۵۵ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و سه هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی است.
مجیدی افزود: پلی اتیلن تولیدی این شرکت به کشورهای مختلف صادر خواهد شد و افزون بر بازارهای مناسب در کشورهای همسایه آماده ورود به بازارهای اروپائی نیز هستیم.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد با بیان اینکه همزمان با افزایش تولید تا هفته های آتی آماده عرضه محصولات این مجتمع پتروشیمی هستیم، اضافه کرد: برنامه ریزی برای نحوه عرضه و نیز مقاصد صادراتی با توجه به شرایط بازار در حال نهایی شدن است.
وی افزود: مجتمع پتروشیمی مهاباد به صورت کامل در حال فعالیت بوده و این مجتمع پتروشیمی به عنوان یک طرح مهم و استراتژیک در غرب کشور آماده افتتاح رسمی است.
وی گفت: اتیلن که خوراک اصلی این پتروشیمی را تشکیل می دهد در روز چهارم شهریور ماه امسال پس از ۲۲۰۰ کیلومتر راه از عسلویه به این مجتمع رسید.
احداث مجتمع پتروشیمی مهاباد در قالب احداث خط انتقال اتیلن از عسلویه به غرب کشور به طول یکهزار و ‎ ۶۰۰کیلومتر ایجاد شده است که با احتساب انشعابات آن به بیش از دو هزار کیلومتر می رسد.
در مسیر این خط انتقال شش واحد پتروشیمی در مناطق محروم چون خرم آباد، گچساران، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، مهاباد و سنندج احداث شده و منبع تامین کننده اتیلن مورد نیاز واحدهای پتروشیمی واقع در مسیر این خط لوله واحدهای بندر امام و عسلویه هستند.
این طرح ماندگار که فعالیت های مقدماتی و مطالعاتی آن از سال ۸۳ و عملیات اجرایی آن از سال ۸۸ آغاز شده در زمینی به مساحت ۱۸۵ هکتار در کیلومتر ۱۵ جاده مهاباد – ارومیه احداث شده است.
مجتمع پتروشیمی مهاباد قادر است سالانه ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سبک خطی و سنگین و ۳۰ هزار تن نیز بوتن یک را تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی خواهد کرد.
مواد اولیه مورد نیاز این مجتمع نیز سالانه حدود ۳۲۴ هزار تن اتیلن است که از طریق خط لوله سراسری انتقال اتیلن غرب کشور از عسلویه به این مجتمع منتقل می شود.
این طرح پس از بهره برداری کامل قادر خواهد بود برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و چهار هزار نفر به صورت غیرمستقیم زمینه اشتغال فراهم کند.

نوشتن دیدگاه

از ارسال نظرات نامربوط خودداری فرمتیید


برای تماس با مدیریت سایت فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید